Karabağlar’da Kadınlar ve Gençler İçin Mobilya Akademisi Kurulacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2021 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Karabağlar Kaymakamlığı tarafından yürütülecek “Kadınlar ve Gençler İçin Karabağlar Mobilya Akademi Projesi” protokolü, İzmir Valiliğinde imzalandı.

Vali Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra, Kaymakam Cemil Özgür Öneği, proje paydaşları Alfemo Mobilya Satış Müdürü Semih Tuna, İŞKUR İl Müdürü Kadri Kabak ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür’ün imzası bulunan protokole göre, projede Karabağlar’ın mevcut tüm kaynakları bir araya getirilecek.

İlçenin en aktif sektörlerinden mobilyacılık alanının ihtiyaçlarına yönelik insan kaynağını karşılamayı amaçlayan projede, kadın ve genç nüfusun potansiyelinin de harekete geçirilmesi hedefleniyor.

Protokol imza töreninde açıklamalarda bulunan Vali Köşger, “Projemizde; nitelikli ve donanımlı birer girişimci olmayı hayal eden kadın ve gençlere yeni fırsatlar sunulacak. İŞKUR desteğiyle, İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası (İZMOD), Karabağlar Halk Eğitim Merkezi bünyesinde ve mahallelerde uygun görülecek kurs merkezlerinde eğitimler verilecek. Kurulacak kooperatif aracılığıyla da sürdürülebilirlik sağlanacak. Eğitimlere; Alfemo Mobilya, Erciyes Anadolu Holding ve Ege Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Derneği ise proje iştirakçisi olarak destek verecektir.” dedi.

Toplam bütçesi 1 milyon 302 bin lira olan ve bütçenin %85’ine karşılık gelen 1 milyon 100 bin TL’nin hibe desteği kapsamında olduğunu aktaran Vali Köşger, “Projenin süresi 18 aydır. Sektörün önde gelen tüm aktörleriyle iş birliği içinde sürdürülebilir bir sistem kurmayı hedefleyen projede, İzmir’de bir ilk olma özelliğiyle, ‘Tasarım ve Uygulama Merkezi’ de hayata geçirilecek. Meslek Yüksekokulu ve lisans mezunu gençlerimiz, alacakları eğitim sonrasında merkezde istihdam edilerek mobilya tasarım hizmetini sektöre sunacak. Döşemecilik ve dikiş eğitimleri, mobilya satış elemanı eğitimleri ve el sanatları eğitimleri ayrıca verilecek. Proje kapsamında, İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü ve Alfemo firması uzmanları tarafından verilecek eğitici eğitimini alan usta öğreticiler tarafından geliştirilecek mobilya dekorasyon ürün serisi, el sanatları kursiyerlerince üretilecek ve ‘Karabağlar’ markasıyla satışa sunulacaktır.” diye konuştu.

Öte yandan, “Kadınlar ve Gençler İçin Karabağlar Mobilya Akademi Projesi” kapsamında üretilen ürünlerin, Alfemo mağazalarında açılacak stantlarda, projeden yararlanan kadınların hikayeleriyle birlikte satışa sunulacağı bildirilirken, kurulacak kooperatif ve dijital pazarlama eğitimleriyle de satış kanallarının çeşitlendirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.