Borcunu Yapılandıracak Vatandaşlar İçin Son Gün Yarın

Milyonlarca vatandaşın yararlanacağı yapılandırma için son gün 30 Kasım Salı, prim, vergi, öğrenim kredisi, trafik cezası otoyol ve köprü kaçak geçiş cezası gibi kamu borçlarına yönelik yapılandırma için son gün yarın. Borç yapılandıracak vatandaşlara duyuru yapıldı. Kamu borçlarının yapılandırması için verilen süre doldu. Borç ödemeleri bankaların şubeleri, ATM’ler, E Devlet ya da internet veya mobil bankacılık uygulaması ile de yapılıyor.
Sigorta Prim Borçları Son Taksit Ödemeleri Yarın
7326 sayılı Kanunun tanıdığı süre sona erdi. Prim borcu yapılandırması için verilen süre doldu. Genel sağlık sigortası prim borçları için son gün yarın. Devam eden süreç içerisinde gelir testi yaptırıp borcunu ödemeyen vatandaşlar için borç yapılandırma için zaman daralıyor. Borçlarını hala ödemeyen vatandaşlar bu süreçte borçlarının faizlerini sildirme ve taksitlendirme imkanı elde edecek. Gelir testine girmesi gerektiği halde girmeyen vatandaşlar ise borçlarını sildirebilir.
Gelir Testine Girmeyen Vatandaşlar İçin Son Gün Yarın
Daha önce gelir testine girmeyen vatandaşlar, yarına kadar gelir testine girerek hane içi gelirlerinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunu tespit ettirirlerse prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek. Bu kişiler sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanır hale gelecekler.
Prim Borçlarının Faizleri Silinip, Taksitlendirilecek
Ancak 30 Kasım’a kadar başvuru yapanların borcu silinmezse yani gelir testi sonucuna göre prim ödemeleri gerektiği belirlenirse bu durumda da borçlarının faizleri silinecek ve taksitli ödeme imkanı elde edecekler. Gelir testi yaptırmamış olan vatandaşlar, 9 Haziran 2021 tarihinden önce GSS tescili yapılmış olup, gelir testi yaptırmamış olanlar, gelir testi için 30 Kasım 2021 tarihine kadar ikametlerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.