“Her zaman başımızın üzerinde yeriniz var”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Foça’da devam eden yatırımları inceledi ve muhtarlarla buluştu. Muhtarlara seslenen Soyer, “Sizlerin tespitleri bizim için rehber. Deniz feneri niteliğinde ve yolumuzu aydınlatacak. Her zaman başımızın üzerinde yeriniz var” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Foça’da tamamlanan ve yapımı devam eden yatırımları yerinde inceledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’e, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları, bürokratlar ve meclis üyeleri eşlik etti.

İlk adres Gerenköy
Başkan Soyer ilk olarak maliyeti yaklaşık 60 milyon lirayı bulan Musabey İçme Suyu Arıtma Tesisi inşaat alanında inceleme yaptı. Burada İZSU yetkililerinden bilgi alan Soyer’in daha sonraki adresi Gerenköy Meydanı oldu. Düzenlemeyle yeni bir çehreye kavuşan meydanda vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Soyer, esnafı selamladı. Değirmenlik Caddesi’ndeki sosyal tesisleri de gezen Soyer, sanat eğitimi alan miniklerle sohbet etti.

Muhtarlarla iki saatlik toplantı
Soyer Foça programı kapsamında yaklaşık iki saatlik süreyi muhtarlara ayırdı. Foça’daki 16 muhtarla bir araya gelen Soyer, talepleri ve sorunları dinledi; yürütülen çalışmalara ilişkin muhtarları bilgilendirdi.

Foça’ya 224 milyon liralık yatırım
Foça’da yoğun tempoda çalıştıklarını ve önemli yatırımlar yaptıklarını söyleyen Başkan Soyer, “İlçenin arkeolojik sit alanı içerisinde olması da maliyetleri artırıyor, gerekli izinlerin alınması işlerin yapım sürecini uzatıyor. Bunu aşacağız ama bilmeniz gerekir ki bu bizim elimizde olan bir şey değil. Biz de bunun sıkıntısını yaşıyoruz” dedi. Başkan Soyer, Foça ve Yeni Foça’nın sağlıklı içme suyu ihtiyacını karşılamak için içme suyu arıtma tesisi kurduklarını, Haziran ayında bitecek tesisin maliyetinin fiyat farkları ile 85 milyon lirayı bulacağını söyledi. Büyükşehir’in 2019 yılından bu yana ilçede yaptığı yatırım tutarı 224 milyon lirayı buldu.

Enerji kaynağımız sizlersiniz
Toplantının sonunda bir değerlendirme yapan Soyer, “Güzel bir toplantı oldu. Size tek tek teşekkür ederim. Her biriniz mahallenize, köyünüze çok hakimsiniz. Bunu görmek benim için çok kıymetli. Üstelik canla başla da hizmet etmek istiyorsunuz. Her biriniz konuşmanıza başlarken teşekkürle başladınız. Bence bu da çok kıymetli çünkü bizim başka enerji kaynağımız yok” dedi.
Foça’nın geleceğinin planlanması konusunda söz sahibi olacak kişilerin bir araya geldiğini ve çok verimli bir toplantı olduğunu dile getiren Başkan Soyer, şunları söyledi:
“Söyledikleriniz bizim için rehber, deniz feneri niteliğinde ve yolumuzu aydınlatacak. Sizden gelenler bizim yapmamız gerekenlerdir. Bu kadar basit. Biz bu memleketi ve her birinizi çok seviyoruz. Varsa bir eksiğimiz sevgisizlikten değil yetişememekten olur ama kasıttan asla olmaz. Hangi siyasi partiden olduğunuz, kime yakın olduğunuz hiç umurumuzda olmaz. Biz sizin seçilmiş çok kıymetli bireyler olduğunuzu biliyoruz. Her zaman başımızın üzerinde yeriniz var.”

CHP ve İyi Parti ilçe başkanlıklarına ziyaret
Başkan Soyer, temasların ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Foça İlçe Başkanlığı’nı ve İYİ Parti Foça İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. İlk olarak CHP Foça İlçe Başkanı Ayla Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Soyer, burada birliktelik mesajları verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatları doğrultusunda kapı kapı dolaşılması ve hizmetlerin anlatılması gerektiğini vurgulayan Soyer ardından İYİ Parti’ye geçti. İYİ Parti İlçe Başkanı Ertuğrul Karanfil’in İzmir dışında olması sebebiyle Soyer, Teşkilat Başkanı Bilgin Şahin ve yönetim kurulu üyeleri tarafından ağırlandı. Soyer, Millet İttifak üzerinden değerlendirmeler yaparken CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in çabalarını hatırlatarak, “Bizler de genel başkanlarımızın çalışmaları doğrultusunda üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi.

Foça’da neler yapıldı?
İzmir Büyükşehir Belediyesi 2019 yılından bu yana ilçeye 224 milyon liralık yatırım yaptı. 13 milyon liralık yatırımla Gerenköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi hizmete alındı. 59 milyon liralık yatırımla 100 kilometrelik içme suyu hattı yenilendi ve 5 bin metreküp kapasiteli yeni su deposu yapıldı. Yeni Foça ve Eski Foça Sahil yeşil alan düzenlemesi yapıldı. 3 umumi tuvalet 546 bin liralık maliyetle tamamlandı. Bağarası Meydanı düzenlendi. Gerenköy Atık Su Arıtma Tesisi çevre düzenlemesi yapıldı. Belediye, muhtarlıklar ve kamu kurumlarına 633 adet kent mobilyası, 41 bin 894 adet bitki ve 3 bin 600 metrekare hazır rulo çim desteği sağlandı. Anıt niteliği taşıyan 2 çınar ağacının restorasyonu yapıldı. Fevzi Çakmak Mahallesi Zümrüt Sokak Parkı proje çizimi devam ediyor. Phokaia Kazısı’na 1 milyon 890 bin liralık kazı desteği verildi. Foça Gerenköy Musabey İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin yapımına başlandı. Fen İşleri Dairesi Başkanlığı 850 metrelik Büyük Deniz Sahil Düzenleme projesi yapım çalışmalarına başladı. 5 kilometrelik Değirmenlik Caddesi araç ve bisiklet yolu, kaldırım düzenlemesi devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin 6,3 milyon liralık desteği ile Foça Kalesi ikinci etap projesi (seyir terasları ve bilgilendirme platformu) çalışmaları ise sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.