Pir Sultan Abdal Derneği Karaburun’da

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin 85. Şubesi, 20 Kasım Pazar günü İzmir’in doğasıyla öne çıkan ilçesi Karaburun’da hizmete açıldı.
Alevi-Bektaşi Kültürünü yaşatmak amacıyla 1988 yılında Ankara’da kurulan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin 85. Şubesi, 20 Kasım Pazar günü İzmir’in doğasıyla öne çıkan ilçesi Karaburun’da hizmete açıldı. Açılışa Genel Başkan Gani Kaplan’ın konuşması damga vurdu.

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın da katıldığı açılışa Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Genel Başkan Yardımcısı ve Ege Bölge Sorumlusu Yıldız Yılmaz, Şube Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yerel sanatçıların konseriyle renklenen açılışta Alevi-Bektaşi Kültürüne dair önemli mesajlar verildi.

SERÇE PARMAĞINI DAHİ VERMEYİZ
Kurucu Şube Başkanlığı’nı İsmet Bal’ın yürüttüğü Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Karaburun Şubesi’nin açılışında konuşan Dernek Genel Başkanı Gani Kaplan, iktidara sert sözlerle yüklendi.
Türkiye’de Aleviliğin tarihsel sürecine dair bilgilendirme yapan Genel Başkan Kaplan, yasal olarak Cem Evleri’nin halen ibadethane olarak kabul edilmediğini hatırlatarak, bir süre önce Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamalara ateş püskürdü.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan Cemevleri’nin ‘Kültür Merkezi’ adı altında tanımlanarak tüm masraflarının devlet tarafından karşılanacağına dair açıklamayı hatırlatan Kaplan, “Bu açıklama aslında Aleviliği bitirme operasyonunun en önemli ayaklarından biridir. Biz yıllardır dedelerimizin ve bize hizmet eden önderlerimizin ücretlerini kendi cebimizden ödeyen bir topluluğuz. Devletten 1 lira almadığımız gibi alanları da düşkün ilan edip, dışlamışızdır. Seçim arifesinde gelen bu açıklamayı biz şöyle okuyoruz. Bu iktidar 20 yıl boyunca en tepeye çıkarken Kürtler’in bedenlerine sarılarak, tırmanarak çıktı. Şimdi düşüyor. Düşerken de Alevilerin ayaklarına sarılmak istiyor. Ancak biz Aleviler, bu iktidara değil ayağımızı; ayağımızın serçe parmağını dahi vermeyiz!”

BAŞKAN ERDOĞAN’DAN KARDEŞLİK VURGUSU
Derneğin açılış kurdelesini kesen İlçe Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ise haberi sosyal medya hesaplarından da paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.